Gumka Chlebowa

Podczas wykonywania prac plastycznych oprócz kredek, farb, czy bloków artystycznych bardzo ważną rolę odgrywa… gumka do gumowania i nie tylko.
Jedną z najbardziej profesjonalnych i godnych polecenia jest odmiana chlebowa. Nie powstała ona jednak z pieczywa. Jedynie antropologia nazwy nawiązuje do znanego każdemu chleba.

Z czego zatem składa się ta odmiana gumki?

Gumka chlebowa co to?

Co to jest gumka chlebowa Swoją nazwę zawdzięcza pierwszej gumce do mazania, jaką odkryto, czyli chlebowi.
Zanim wynaleziono gumki znane dzisiaj wszystkim, do usuwania śladów grafitu lub węgla z papieru wykorzystywano białą, zgniecioną kromkę chleba bez skórki. Odkrycie właściwości zmazujących standardowej gumy, pozwoliło na wytworzenie właśnie modelu gumki, zwanej gumką chlebową.

A zatem z czego jest gumka chlebowa W jej skład wchodzi guma niewulkanizowana, która nie zawiera żadnych utwardzaczy, w przeciwieństwie do zwykłych gumek, jakie możemy znaleźć w sklepach.
Dzięki temu jest elastyczna, a jej konsystencja przypomina plastelinę lub modelinę.

☝️Gumka chlebowa szara była niegdyś jedynym dostępnym modelem. Obecnie możemy spotkać się z różnymi kolorami i właściwościami gumek chlebowych.

Gumka chlebowa jak używać?

W przeciwieństwie do zwykłych, popularnych gumek do gumowania, gumka chlebowa posiada inne właściwości.

Jak używać gumki chlebowej Jakie posiada cechy
Po pierwsze – nie ściera, ale dzięki swoim cechom, takim jak elastyczność i lepkość, przyciąga drobinki grafitu ołówka w czasie swobodnego pocierania. Dzięki temu pozwala uzyskać specyficzne efekty w bardziej profesjonalnym rysowaniu. Mowa o cieniach i półtonach, które prezentują się szczególnie spektakularnie na dużych powierzchniach.
Po drugie – służy do nadawania rysunkom dodatkowych wzorów, które powstają dzięki właściwemu rozcieraniu barw.

Gumka chlebowa Faber Castell

Faber Castell gumka chlebowa to zdecydowanie bestseller na rynku.
Najlepsza gumka chlebowa ze względu na naturalną lepkość bardzo szybko ulega zabrudzeniu. Wtedy całkowicie traci swoje właściwości i zamiast czyścić, zaczyna brudzić, stąd należy o nią dbać w odpowiedni sposób.

Gumkę chlebową Faber Castell i nie tylko, można śmiało myć, a później rozgnieść i ponownie uformować. Posłuży do korekty lub rozjaśniania rysunków, ale także do… czyszczenia filmów fotograficznych❗️

Zdecydowanie warto ją mieć w swoich zasobach.

Gumka chlebowa z czego jest zrobiona?

Do produkcji gumki chlebowej używa się dwóch odmian lateksu:
➡️naturalnego oraz syntetycznego (żywica butadienowo-styrenowa).

W zależności od rodzaju lateksowej bazy dodaje się do niej odpowiednie składniki. Końcowym etapem tworzenia tego modelu gumki jest kilkukrotne rozciąganie w mniejszej lub większej temperaturze, celem nadania większej plastyczności.