Krepina do dekoracji

Krepina to nic innego jak lekki, pomarszczony materiał papierowy. Jest on nieco sztywniejszy od bibuły marszczonej. Powstaje w procesie marszczenia, czyli innymi słowy – krepowania bibuły.

Jej poszczególne odmiany różnią się od siebie stopniem marszczenia. Najczęściej waha się on od 40 % do 60 %. Jest idealna do tworzenia różnorodnych dekoracji.

Krepina

Bibuła krepina nazywana również krepą oraz krepiną włoską, ponieważ pierwotnie wykonywano ją tylko we Włoszech. Jest wykorzystywana do różnego rodzaju prac plastycznych, florystycznych, a nawet do pakowania prezentów.

Bibuła karbowana krepina jest grubsza, sztywniejsza i bardziej pomarszczona niż zwykła bibuła, którą znamy z lekcji plastyki.
Krepina papier ze względu na swoją grubość jest również nieco bardziej podatna na modelowanie. Można z niej układać rozmaite figury.
Krepina sztywna znacznie ułatwia prace plastyczne.
Krepina nie jest już obecnie produkowana wyłącznie we Włoszech.

Dzieci wprost przepadają za nią – szczególnie podczas zabaw karnawałowych oraz imprez urodzinowych. Najlepsza będzie intensywna kolorystycznie krepina. Zastosowanie jej jako dekoracji pozwoli na dużą różnorodność.

Krepina dekoracje

Krepina florystyczna jako forma materiału dekoracyjnego cechuje się większą przepuszczalnością światła niż tradycyjna bibuła.
Krepina do bukietów, czy krepina do kwiatów najczęściej oferowana jest w formie kryzy z wywiniętym, karbowanym brzegiem, który pięknie ozdabia florystyczne kompozycje.

Krepina dekoracyjna będzie również idealna jako krepina do pakowania prezentów.
Krepina ozdobna to materiał, który doskonale chroni pakowane produkty. Tutaj idealnie sprawdzi się krepina pastelowa. Z dekoracji, jedną z najczęściej spotykanych jest róża.

Krepina sprawdzi się do jej wykonania wprost idealnie. Do produkcji róży potrzebne będą:
8 prostokątów krepiny w dowolnym kolorze o bokach 7×4 cm (podczas wycinania figur należy zwrócić uwagę na kierunek, w jakim przebiega marszczenie),
9 prostokątów w tym samym kolorze o wymiarach 6x3cm, grubszy drucik do wykonania łodygi oraz kilka cienkich celem wykonania gałązek listków,
prostokąt z zielonej krepiny (na liście),
zielona taśma (może być florystyczna),
kawałek ręcznika papierowego,
pistolet z klejem na gorąco,
mocna nić.

Zaczynamy od owinięcia fragmentu ręcznika papierowego wokół łodygi, tworząc mini kokon (do połączenia elementów używamy kleju na gorąco).
Następnie każdy z prostokątów składamy na pół i wycinamy płatki. Kolejnym krokiem będzie uformowanie pączków. I tak z mniejszych prostokątów formujemy krepinę, rozciągając każdy prostokąt pośrodku, a końcówki wywijając do środka.
Wywinięcie łatwo jest zrobić brzegiem nożyczek. Teraz pora na większe prostokąty.
W ich przypadku końcówki krepiny wywijamy na zewnątrz, a środek mocno rozciągamy formując łódeczkę. Przyklejamy płatki do naszego kokonu (jeden po drugim), podkładając brzeg każdego następnego płatka pod brzeg poprzedniego.
Wszystko na bieżąco kleimy pistoletem z klejem na gorąco. Zaczynamy od płatków wykonanych z mniejszych prostokątów. Za pomocą ręcznika papierowego tworzymy zgrubienie pod płatkami.

Z zielonej krepiny należy wyciąć pasek o wymiarach 4x10cm, składając go na pół, a następnie wycinając coś na kształt trawy.
Każdy jej koniec należy zawinąć w palcach. Pasek trzeba teraz lekko rozciągnąć i owinąć nim powstałe wcześniej zgrubienie.
Wszystko przewiązujemy nicią, a następnie owijamy zieloną taśmą.
Na koniec wycinamy także liście i przyklejamy je do cieńszych drucików.
Całość łączymy z łodygą róży.
W ten sposób róże krepina są gotowe do dekorowania.

Krepina kolory

Kolorowa marszczona krepina jest dostępna zarówno w formie barw pastelowych, jak i znacznie bardziej intensywnych.
Wśród najbardziej popularnych możemy znaleźć takie, jak: krepina pomarańczowa, krepina biała, czerwona krepina, czarna krepina oraz krepina zielona.

Krepina producent

Gruba i sztywna krepina, może występować nawet w wersji, gdzie gramatura wynosi 180g/m2, dzięki czemu idealnie nadaje się do ozdabiania i wykonywania różnorodnych dekoracji. Grubość, kolorystyka oraz forma oferowanych krepin są najczęściej zależne od producenta.
Warto wiedzieć, że
krepina dekoracyjna bywa często nazywana krepiną metalizowaną. Należy mieć to na uwadze podczas zakupu.

Krepina cena

➡️Wiemy już, że szerokie zastosowanie w sztuce rękodzielniczej gwarantuje nam krepina.
Cena tego materiału uzależniona jest w dużej mierze od gramatury, kolorystyki, ilości, a także renomy samego producenta.

☝️W naszej ofercie znajdziecie wiele modeli krepiny w atrakcyjnych cenach.