Farby akrylowe

Farby akrylowe są popularne m.in. w technikach malarskich stosowanych zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Mają one szerokie zastosowanie w plastyce. Można dzięki nim uzyskać podobny efekt do tego, jaki uzyskuje się przez malowanie farbami olejnymi, dlatego bardzo często wykorzystuje się je w szkołach plastycznych. Warto dobrać do nich odpowiednie akcesoria.

Farba akrylowa

Farbki akrylowe są produkowane na bazie wody i żywicy akrylowej – stąd wzięła się ich nazwa. Istotną cechą farbek akrylowych, z wyróżnieniem farb akrylowych w tubkach jest fakt, że bardzo szybko schną.
Z powodzeniem można zastosować je do malowania:
✔️papieru,
✔️drewna,
✔️tkanin,
✔️kamienia,
✔️plastiku,
✔️a nawet szkła
✔️oraz metalu.

Dzięki temu akrylowe farby znalazły szerokie zastosowanie w różnych technikach plastycznych np. w decoupage’u. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wiele rodzajów farbek akrylowych, w tym farby akrylowe Happy Color, czy farby akrylowe Koh-i-Nor. Akryle oferowane np. przez markę Happy Color to wysokiej jakości akcesoria hobbystyczne produkowane na bazie wody, bezzapachowe i nietoksyczne. Wszystkie posiadają atest CE. Dostępne są farby akrylowe w tubkach i pojemnikach (250 ml). Są wodoodporne po wyschnięciu, stąd zaleca się mycie pędzli, akcesoriów i innych zabrudzonych powierzchni wodą z mydłem, kiedy farba jest jeszcze wilgotna. Farby akrylowe pastelowe czy farby akrylowe metaliczne są uniwersalne. Mogą być używane do malowania obrazów, ale i do wykonywania czynności dekoracyjnych. Świetnie sprawdzą się przy malowaniu np. drewna, gipsu, plastiku oraz szkła.

Farby akrylowe dla dzieci

Malowanie kolorowych abstrakcji przez dzieci jest kojarzone w głównej mierze z rozwijaniem funkcji grafomotorycznych, czyli odpowiadających za precyzję, dokładność, czy wykonywanie różnych prac plastycznych. Ponadto malowanie np. farbkami akrylowymi stymuluje część mózgu odpowiedzialną m.in. za wyrażanie emocji. Warto zatem zachęcać dzieci do zadań plastycznych z wykorzystaniem farb.

A jaka farba akrylowa dla dzieci będzie najlepsza❓

Polecamy szczególnie wybór zestawów, które urozmaicą zabawy plastyczne naszych pociech. Największym atutem farbek akrylowych jest ich wodoodporność, co pozwala na malowanie nimi na zewnątrz na różnych powierzchniach – co można wykorzystać np. podczas rodzinnego pikniku. Polecamy szczególnie farby akrylowe w tubkach, ponieważ praca z nimi jest bardzo wygodna i praktyczna.

Farby akrylowe jak malować?

Z pewnością wielu z Państwa zastanawia się, jak malować farbami akrylowymi. Mamy kilka przydatnych porad w związku z tym. Po pierwsze – nie żałujmy farby. Jedną z technik malowania farbami akrylowymi jest nakładanie mokre na mokre. Pomaga to uzyskać gładkie przejścia pomiędzy poszczególnymi kolorami. Po drugie – malujmy od ogółu do szczegółu. Po trzecie – używajmy farby akrylowej od koloru ciemnego do jasnego, ponieważ malując farbami kryjącymi łatwiej jest rozjaśnić kolory. To trzy najważniejsze etapy, jakie warto stosować podczas pracy z akwarelami. W ten sposób odpowiedzieliśmy Państwu na pytanie, jak malować farbami akrylowymi.

Farba akrylowa złota

Farby akrylowe metaliczne idealnie nadają się do tworzenia projektów ze stalowym połyskiem, a nałożone na daną powierzchnię jednocześnie sprawiają wrażenie cennego i antycznego. Szczególną popularnością cieszy się złota farba akrylowa, która nada elegancji każdemu dziełu. W naszej ofercie znajdziecie Państwo m.in. złotą farbę akrylową do obrazów. Posiadamy farby w różnych odcieniach złota, które sprzedawane są w tubkach. Złota farba akrylowa idealnie nadaje się do dekorowania ram obrazów oraz tworzenia dekoracji na Boże Narodzenie. My polecamy szczególnie farbki akrylowe marki Happy Color.

Najlepsze farby akrylowe

Przed zakupem odpowiedniej farby akrylowej warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim należy pamiętać, że dobre farby akrylowe cechują się przede wszystkim tym, że po wyschnięciu tworzą powierzchnię wodoodporną, co pozwala na zachowanie trwałości malowideł. Ponadto dobrze kryją, tworząc głębię kolorów. Można nimi zdobić różnorodne powierzchnie – od papieru po ceramikę i szkło, ponieważ wyróżniają się doskonałą przyczepnością. Ich dodatkowym atutem jest także fakt, że są wykonane na bazie wody, dzięki czemu malowanie nimi przebiega bardzo płynnie. W naszej ofercie znajdziecie Państwo dobre farby akrylowe różnych producentów.

Farby olejne a akrylowe

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb. Do najbardziej popularnych należą farby olejne oraz akrylowe. Które wybrać?

Farby olejne a akrylowe – czym się różnią❓

Przede wszystkim farby olejne schną bardzo długo. W ich składzie znajduje się dużo pigmentu, stąd można dostrzec, że kryją powierzchnię znacznie lepiej niż inne rodzaje farb. Niektórzy są zdania, że farby olejne mają dużo lepsze, wyraziste kolory od innych. Z kolei farby akrylowe są nieco młodsze od farb olejnych. Znalazły się w sklepach na początku XX wieku. Towarzyszyło im pojawienie się różnorodnych tworzyw sztucznych. Mają one formę wodnej zawiesiny. Malowanie akrylami jest dużo łatwiejsze niż malowanie farbami olejnymi, ponieważ farby akrylowe umożliwiają pełne mieszanie kolorów. Ponadto farby akrylowe schną bardzo szybko.