Farby olejne

Farby olejne są najczęściej wykorzystywane przez uczniów w szkole podstawowej oraz artystów plastyków. Ich oleista formuła ułatwia rozprowadzanie np. na płótnie, umożliwiając tworzenie ciekawych malowideł. Jedną z największych zalet, jaka przypisywana jest farbom olejnym jest wysoka siła krycia, a także możliwość nakładania na siebie kilku warstw – jedna na drugą.

Farba olejna artystyczna

Farba olejna artystyczna jest jedną z najbardziej popularnych i najchętniej używanych przez plastyków. Podstawowymi składnikami farb olejnych do obrazów są substancje oleiste, do których dodawane są naturalne barwniki. Dodatkowo w farbach artystycznych olejnych mogą występować specjalne utwardzacze, w tym składniki anty UV, które chronią obraz przed utratą wyrazistości np. na skutek ekspozycji na promienie słoneczne.

Nasz sklep oferuje zarówno farby olejne dla początkujących, jak i farby olejne profesjonalne. Przed zakupem odpowiedniej farby warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego farba olejna nie schnie? Na czym polega proces utrwalania farby olejnej do malowania obrazów?

Jedną z głównych cech farb olejnych do obrazów jest to, że podlegają procesowi schnięcia, ale trwa to dość długi czas. Zaletą jest fakt, że namalowane kolory można zmieniać przez bardzo długi okres, a korekty można wykonywać poprzez mieszanie lub usuwanie kolorów. Bardzo przydatna podczas miksowania kolorów i uzupełniania detali na obrazie będzie biała farba olejna artystyczna. W naszej ofercie znajdziecie Państwo różnorodne zestawy farb olejnych artystycznych, które będą idealne dla każdego.

Jak malować farbami olejnymi❓

Kiedy już zakupimy idealny zestaw farb olejnych do malowania obrazów, warto będzie zastanowić się, jak malować farbami olejnymi? Istnieje wiele technik malowania farbami olejnymi. Jedna z najbardziej popularnych to zastosowanie pędzla.

⭐A na czym malować farbami olejnymi

Najczęściej wybieranym produktem jest płótno malarskie, które wykonane jest z lnu oraz bawełny. Wracając do technik – farby olejne można również rozprowadzać za pomocą specjalnej szpachelki, nożyków malarskich, a także wałków czy gąbeczek.

⭐A jak mieszać farby olejne

Mieszanie barw w malarstwie olejnym polega przede wszystkim na tym, że aby wymieszać na palecie dwa kolory, należy przenieść przy pomocy pędzla jeden kolor farby do środka palety, starając się przy tym nabierać tylko potrzebną ilość farby. Następnie należy dodawać drugi kolor i wymieszać oba, aż do uzyskania jednolitej, barwnej masy.

Ile schną farby olejne

Wracając do procesu końcowego i tego, jak długo schną farby olejne, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Farba olejna artystyczna poprzez swoją maślaną konsystencję oraz niesamowitą gęstość, wystawi naszą cierpliwość na konkretną próbę – ten rodzaj farby będzie suchy
✔️tylko na dotyk dopiero po upływie 6-8 godzin,
✔️zaś gotowy na pokrycie kolejnymi warstwami po upływie min. 24 godzin.

Przed rozpoczęciem pracy z farbami olejnymi do malowania obrazów warto dodać do nich substancje, które przyspieszą proces schnięcia. Należy zadbać także o to, żeby pomieszczenie, w którym malowany jest obraz było wyposażone w odpowiednią wentylację i miało swobodny przepływ powietrza.