Farby akwarelowe

Farby akwarelowe to rodzaj farb wodnych. Nie bez powodu są jedynymi z najpopularniejszych farb dla dzieci zaraz obok plakatówek. Ich różnorodność w postaci dużej palety kolorów czy możliwość swobodnego mieszania sprawia, że nie można przejść koło nich obojętnie. Warto przy wyborze odpowiednich plakatówek wziąć pod uwagę także inne niezbędne akcesoria plastyczne.

Farbki akwarelowe

Farby akwarelowe wodne są złożone z pigmentu oraz spoiwa rozpuszczalnego w wodzie, które jest jego nośnikiem. Najczęściej tworzy go guma arabska, czyli nic innego jak sok drzewa akacjowego rosnącego w Afryce. Pigment akwareli wodnych miesza się i uciera ze spoiwem wodno rozpuszczalnym. Następnie spoiwo okala dany pigment, który w kontakcie z wodą ulega rozpuszczeniu.

Coraz częściej farby akwarele są dodatkowo wzbogacone o składniki mające bezpośredni wpływ na własności chemiczne produktu np. akwareli w tubkach. Wśród nich znajdują się np. gliceryna, wosk, a nawet niektóre żywice. Malowanie profesjonalnymi farbami akwarelowymi polega na etapowym nakładaniu pigmentu rozcieńczonego w wodzie na fakturowy papier. Tak naprawdę od wyboru rodzaju podłoża do malowania farbami akwarelowymi oraz sposobu pochłaniania przez nie wody zależy efekt końcowy, jaki osiągniemy oraz intensywność barw.

Farby akwarelowe dla dzieci

Farby akwarelowe szkolne dla dzieci jak już wspomniano wcześniej, to farby wodne. Występują najczęściej w formie suchych krążków, które nadają się do użytku po kontakcie z wodą.  Pozwalają uzyskać efekt delikatności, rozmycia konturów, a nawet gry świateł. Farby akwarelowe szkolne są nietoksyczne dla dzieci. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno farby akwarelowe w tubkach, jak i w słoiczkach. W zasobach mamy także standardowe akwarele w pastylkach. Ich główną zaletą jest przede wszystkim niska cena oraz to, że idealnie nadają się do zadań plastycznych, w których kluczową rolę odgrywają właśnie farby. Największą popularnością od lat cieszą się właśnie farby akwarelowe w pastylkach, które można zakupić w kolorowych zestawach palet. Farby akwarelowe szkolne łatwo zmywa się ze skóry, co zdecydowanie ułatwia zabawę z nimi.

Farby akwarelowe 12 kolorów

Wśród wielu dostępnych rodzajów farb dla dzieci największą popularnością wśród najmłodszych cieszą się zestawy. Najczęściej kupowane są 12-kolorowe paletki farbek akwarelowych. My szczególnie polecamy zestaw farb akwarelowych Astra 12 kolorów, który idealnie sprawdzi się jako element szkolnej wyprawki. Akwarele szkolne Astra składają się z wysokiej jakości roztartych pigmentów, które są połączone wodno rozpuszczalnym spoiwem. Oprócz tego zawierają dodatki w formie wypełniaczy, które przyczyniają się do tego, że farba w chwili schnięcia matowieje. Można dzięki temu nakładać farbę nieco grubiej, co pozwoli osiągnąć zamierzony efekt. Farby akwarelowe Astra 12 kolorów, a także farby akwarelowe 24 kolory można śmiało wykorzystywać w technikach łączenia z temperami, farbami plakatowymi, a nawet z kredkami woskowymi firmy Astra. Wybór zestawu farbek akwarelowych pozwoli utrzymać porządek na dziecięcym biurku czy szkolnej ławce.

Farby akwarelowe Astra

Akwarele Astra wyróżniają się przede wszystkim intensywnymi kolorami oraz wysoką jakością drobno roztartych pigmentów. Farby Astra akwarelowe, a w szczególności farby akwarelowe Astra 12 kolorów jako farby wodorozcieńczalne, znakomicie kryją malowaną powierzchnię. Jak już wspomnieliśmy – pozwalają na bezproblemowe łączenie ich z farbami temperowymi, plakatowymi oraz z kredkami woskowymi. Astra farby akwarelowe po wyschnięciu dają efekt matowego wykończenia, co znacząco urozmaica każde malowidło. Kolejną zaletą akwareli Astra jest fakt, że są odporne na działanie światła. Akwarele te, a w szczególności farby akwarelowe Astra 12 kolorów są przeznaczone głównie dla dzieci ze szkoły podstawowej, które dopiero rozpoczynają edukację plastyczną na zajęciach z nauczycielami. Dzięki temu, w jakich zestawach są sprzedawane akwarele, wpływa to na fakt, że mogą być z łatwością przenoszone np. w plecakach. Ponadto możemy być pewni, że przechowywanie ich przez dłuższy czas nie będzie miało żadnego wpływu na właściwości strukturalne.

Jak malować farbami akwarelowymi?

To, co wyróżnia farby akwarelowe na tle innych rodzajów farb, to przede wszystkim ich transparentność. Startując z malowaniem akwarelami, kolor buduje się nie inaczej, jak od jasnego do ciemnego. W technikach malowania akwarelami, bardzo rzadko korzysta się z białej barwy, ponieważ jej rolę spełnia papier, na którym pracujemy podczas malowania. Farby akwarelowe, które oferujemy są bardzo dobrze napigmentowane, a do ich rozcieńczenia wystarczy użyć niewielkiej ilości wody, która zapewni ciekawe i efektowne przejścia.

A czy farby akwarelowe są toksyczne?
Odpowiadamy – nie! Są one w pełni bezpieczne dla każdego.

Podstawowe metody malowania farbami akwarelowymi, to:

  mokre na suchym – tutaj za pomocą pędzla używa się rozcieńczonej wodą farby oraz suchej kartki; dzięki temu farba nie rozpływa się po papierze;

✅ suche na mokrym – malujemy powierzchnię papieru suchym pędzlem, na który nakładamy farbę, wyciskając ją z tubki bądź delikatnie zwilżonej pastylki. Tutaj papier musi być wilgotny. W tej metodzie mamy dużo większą kontrolę nad uzyskiwaniem płynnych przejść;

mokre na mokrym – metoda idealna do uzyskania płynnych przejść, bez widocznych granic między kolorami. Polega ona na nakładaniu rozcieńczonej akwareli na zwilżony wcześniej papier.

Czym się różnią farby akwarelowe od plakatowych?

Wybór przed jakim najczęściej stają rodzice skupia się na wyborze – farby akwarelowe czy plakatowe?
Czym się różnią? Podpowiadamy!

Farby akwarelowe to modele, które działają tylko z wodą. Występują najczęściej w postaci pastylek, których twarda konsystencja zmienia się pod wpływem zmoczonego pędzelka. Pigmenty  akwareli w połączeniu z wodą ulegają rozcieńczeniu, przez co uzyskane kolory są delikatne (można powiedzieć, że nawet półprzezroczyste). Prace malarskie przy użyciu akwareli warto wykonywać na papierze technicznym.

A co z plakatówkami

odróżnieniu od farb akwarelowych, nie wymagają użycia wody. W ich przypadku można, ale nie trzeba korzystać podczas malowania z wody. Farby plakatowe nazywane także temperami są gotowe do użycia natychmiast po otwarciu. Występują w postaci półpłynnej, a oferowane są najczęściej w plastikowych opakowaniach i tubkach. Plakatówki znakomicie kryją, a malowana powierzchnia prezentuje żywe kolory. Można je stosować nie tylko na papierze, ale i na drewnie czy szkle. Dobre jakościowo farby plakatowe wyróżniają się gęstą konsystencją oraz odpowiednim nasyceniem kolorów, co zawdzięcza się dobrym składnikom. Ponadto plakatówki są bardzo wydajne.