Farby plakatowe

Często nazywane płynną plasteliną – gęste i kolorowe. Co to są farby plakatowe
✅To rodzaj farb wodnych, które bardzo często są wykorzystywane przez przedszkolaków i uczniów w podstawówce.
✅Mają szerokie zastosowanie w plastyce. Można nimi malować nie tylko na papierze, ale i na kartonie czy ceramice.
✅Farby plakatowe wraz z pędzlami stanowią idealny zestaw każdego plastyka.

Farby plakatowe dla dzieci

✅Farby plakatowe dla dzieci to inaczej plakatówki. Jest to rodzaj wodnych farb do malowania dla dzieci wyróżniający się gęstą teksturą. Doskonale pokrywają papier, pozostawiając wyraziste kolory na długi czas.

✅Są to farby nietoksyczne dla dzieci. Jak już wcześniej wspomniano, nadają się nie tylko do malowania na papierze, ale i kartonie, drewnie, a nawet ceramice. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno farby plakatowe w tubkach, jak i farby plakatowe w butelkach.

✅Ich niepodważalną zaletą jest przede wszystkim niska cena oraz fakt, że idealnie nadają się do nauki malowania. Największą popularnością od lat cieszą się farby plakatowe w kubeczkach, które najczęściej można zakupić w specjalnych, kolorowych zestawach. Ten model farbek dla dzieci jest łatwo zmywalny ze skóry, a także z ubrań, co znacznie ułatwia zabawę.

✅Farby plakatowe idealnie kryją i posiadają znakomitą przyczepność, dzięki czemu są odporne na działanie światła, a po wyschnięciu prezentują piękne matowe barwy.

Jak namalować obraz farbami plakatowymi?

✔️Obrazy malowane farbami plakatowymi mogą przedstawiać wszystko, co podpowiada wyobraźnia. Kupując farbki dla dzieci, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwości produktów, jakie wybieramy. Powinny być one przede wszystkim dostosowane do wieku oraz umiejętności naszej pociechy. Jest to szczególnie ważne w przypadku malowania farbami. Najlepsze do polecenia ze względu na odpowiednią gęstość, szybkość wysychania oraz przystępność cen będą farby plakatowe.

✔️Malowane obrazy farbami plakatowymi wbrew pozorom nie są trudne do wykończenia. Zatem od czego zacząć? Sprawdźmy, co jest najważniejsze przy używaniu plakatówek i jak należycie przygotować się do tworzenia dzieł sztuki. Farby plakatowe występują najczęściej w formie kilku zestawów kolorystycznych, które składają się najczęściej z 6, 8, 10, a nawet  12 barw.

✔️Chcąc ułatwić naszym dzieciom malowanie, eksperymentujmy z różnymi powierzchniami, na których nasze pociechy będą mogły  tworzyć swoje niezapomniane dzieła. Zróbmy np. kartonowy domek lub kolorową doniczkę.

✔️Przed przystąpieniem do malowania obrazów farbami plakatowymi przygotujmy również niezbędne akcesoria plastyczne, takie jak pędzelki czy chociażby przedmioty codziennego użytku, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie kojarzą się ze sztuką malowania, np. szczoteczka do zębów, czy gąbki.

✔️Kolejnym dodatkiem plastycznym  będzie odpowiedni podkład – pamiętajmy, że na samym początku warto stosować grubsze brystole, aby pierwsze przygody z farbami plakatowymi trwały jak najdłużej. Jednym z ostatnich akcesoriów będzie kubek z wodą – niezbędnik do rozcieńczania plakatówek.

Co zrobić, żeby farby plakatowe szybciej wyschły?

Nie bez powodu mówi się, że malowanie jest zajęciem dla cierpliwych. Wbrew pozorom jest to sztuka, która wymaga poświęcenia jej trochę czasu. Przed przystąpieniem do zabawy z farbami plakatowymi należy upewnić się, czy mamy akcesoria, które ułatwią nam zadanie i urozmaicą zabawę z naszym pociechami.

Oprócz wyboru dobrych farb, warto także zaopatrzyć się w dodatki, takie jak wspomniane już wcześniej kubeczki do farb (na wodę) oraz pędzle do malowania dla dzieci. Przy plakatówkach najlepiej sprawdzą się pędzelki wyposażone w elastyczne i twarde włosie. Przy jego użyciu rozprowadzanie farb będzie dużo łatwiejsze. Pędzelki o tej strukturze pozwalają na rzadsze sięganie po farbę, a ponadto lepiej pokrywają malowaną powierzchnię.

Kiedy już uda nam się stworzyć dzieło sztuki, następuje oczekiwanie… na wyschnięcie farby. W codziennych sytuacjach warto sobie pomóc i nieco skrócić czas.

Zatem co zrobić, żeby farby plakatowe szybciej wyschły? To, jak długo będziemy musieli czekać zależy od kilku czynników:

1.  ✅Sposobu nanoszenia farby, a konkretnie tego, jak grubo pomalujemy daną powierzchnię i czy nie pospieszymy się z nanoszeniem kolejnej warstwy. Najbezpieczniej jest nałożyć dwie cieńsze warstwy niż jedną grubszą. To pierwsza oszczędność.

2.      ✅ Poziomu wilgotności - jeżeli w powietrzu jest za dużo wilgoci, to farba będzie schła dużo wolniej. Jeśli zależy nam na czasie, warto w okresie jesienno-zimowym podkręcić kaloryfery. Z kolei w okresie letnim, kiedy na zewnątrz jest już ciepło, po prostu otworzyć szeroko okna.

3.   ✅Wentylacja to kolejny czynnik. Należy pamiętać, że pomieszczeniach o słabym przepływie powietrza farba będzie schła dłużej. W tym przypadku warto zadbać o porządny przeciąg.

Ile kosztują farby plakatowe?

Farby plakatowe cieszą się ogromną popularnością – szczególnie wśród dzieci. Ich szerokie zastosowanie zostało docenione na całym świecie. Producentów farb plakatowych jest dość sporo, a i wybór na rynku jest bardzo szeroki. Jak wybrać idealne produkty? Ile kosztują farby plakatowe? Wszystko zależy od rodzaju opakowania, ilości w danym zestawie, pojemności czy chociażby od samego producenta. W naszej ofercie znajdziecie kilku producentów farb plakatowych dla dzieci. Wśród nich można wymienić:

- producenta farb plakatowych Colorino

- producenta farb plakatowych Herlitz

- producenta farb plakatowych Strigo, czy producenta farb plakatowych Astra.

➡️Jednym z najpopularniejszych jest właśnie Astra. Wśród wielu modeli farb plakatowych znajdziemy plakatówki w słoiczkach, w butelkach czy w tubkach. Wszystkie są przystępne cenowo i warte uwagi. Wysoką jakość farb plakatowych uzyskujemy dzięki dobrym pigmentom i spoiwom, które wykorzystuje się do ich produkcji. Sama technologia także ma znaczenie, co przekłada się na ceny.

Zestaw farb plakatowych

Wśród wielu dostępnych rodzajów farb szkolnych największą popularnością cieszą się zestawy farb plakatowych. Jak już wiemy, farby plakatowe to farby wodne, znakomicie kryjące, o bardzo czystych i intensywnych kolorach. Ze względu na doskonałą przyczepność, nadają się do malowania na takich powierzchniach jak np.: papier, karton, drewno, ceramika, a nawet kamień. Po wyschnięciu malowane pola są przede wszystkim matowe, mają intensywne barwy, które są odporne na działanie promieni słonecznych i świetlnych oraz na ścieranie, co świadczy o ich trwałości.

Zestaw farbek idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie szkolnej wyprawki. Najlepiej wybrać zestaw farbek dla dzieci w słoiczkach pakowanych po 6 lub 12 sztuk. Ciekawym i atrakcyjnym rozwiązaniem będą także farby 24 kolory. Zakup zestawu farbek pozwoli na utrzymanie porządku na biurku czy szkolnej ławce. Jedną z ciekawszych opcji będzie wybór farb plakatowych w sztyfcie. Taki zestaw farbek dla dzieci ułatwia tworzenie własnych malunków, nie brudząc przy tym skóry. Co ciekawe – te farby nie wymagają użycia wody do rozcieńczania. Ten rodzaj plakatówek wysycha niemal natychmiast po użyciu, a co najważniejsze – jest łatwo zmywalny.

Jakie farby do malowania dla dzieci?

Farby plakatowe, akwarele czy farby do malowania palcami. Wybór jest ogromny, a podjęcie wyboru o doborze odpowiednich farb to nie lada wyzwanie. Należy zatem zadać sobie pytanie,

jakie farby najlepsze

To zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich będzie przeznaczenie farb. Jeżeli nasza pociecha dopiero rozpoczyna swoją przygodę z malowniczym kreowaniem kształtów, to idealnym wyborem będą

✔️farby do malowania palcami.  Są to produkty bezpieczne w kontakcie ze skórą. Już sama nazwa wskazuje na ich przeznaczenie. Dzięki nim nasze maluchy mogą tworzyć kolorowe malowidła nie tylko rączkami, ale i nóżkami, co sprawia niesamowitą frajdę.

✔️Kolejnym rozwiązaniem będą farby w sztyfcie, które idealnie nadają się do malowania na papierze. Ponadto są miękkie i elastyczne, a forma sztyftu pozwala na ograniczenie bałaganu przy malowniczej zabawie do minimum. Klasycznym rozwiązaniem na dalsze przygody z malowaniem będzie wybór popularnych plakatówek czy akwareli, które stanowią niezastąpiony dodatek np. wśród szkolnej wyprawki.

Farby plakatowe a akwarelowe – różnice

Rynek farb jest dosyć bogaty. Wybór przed jakim najczęściej stoją rodzice to selekcja – farby plakatowe czy akwarele? Jakie są między nimi różnice? Wyjaśniamy!

Farbki plakatowe nazywane także temperami są od razu gotowe do użycia. W ich przypadku można, ale nie trzeba korzystać podczas malowania z wody. Występują w półpłynnej formie, najczęściej w plastikowych kubeczkach lub tubkach. Modelowy zestaw zawiera 6-12 plakatówek. Bardzo dobrze kryją, a kolory oddane na malowanej powierzchni mają bardzo wyraźne, żywe barwy.

Jak już wspomniano - można nimi malować nie tylko na papierze, ale i po drewnie czy szkle. Dobrej jakości farby plakatowe wyróżniają się elastyczną, gęstą konsystencją oraz odpowiednim nasyceniem barw, dzięki dobrym składom. Już użycie niewielkiej ilości tej farby zapewnia wyraźną widoczność kolorów, co wpływa na to, że plakatówki są bardzo wydajne.

A co z akwarelami? W odróżnieniu od plakatówek, farby akwarelowe idą w parze z wodą - wymagają jej użycia. Występują najczęściej w postaci twardych płaskich okręgów, których stała konsystencja zmienia się pod wpływem wilgoci pędzelka (zanurzonego uprzednio w wodzie). Barwniki akwareli łącząc się z wodą ulegają rozcieńczeniu, przez co uzyskane kolory są bardzo delikatne, wręcz półprzezroczyste. Prace plastyczne z użyciem akwareli warto wykonywać na papierze – najlepiej takim z bloku technicznego.