Pastele suche

Pastele to forma kredek w postaci kolorowych sztyftów. Składają się one z kolorowego pigmentu, spoiwa oraz dodatku kredy lub glinki.
Po wymieszaniu wszystkich przedstawionych składników, uzyskuje się gęstą pastę, która po wysuszeniu staje się narzędziem plastycznym.

Wśród dostępnych na rynku odmian znajdują się pastele suche – idealne do prac rysunkowych.

Suche pastele   

Na rynku dostępne są zarówno pastele suche na sztuki, jak i zestawy. Dzięki nim można stworzyć wymarzony rysunek.
Pastele suche
są z reguły kruche i łamliwe. Podobnie jak znana wszystkim kolorowa kreda, podczas ich używania pozostawiają widoczne ślady na rękach i papierze. Nie jest zatem łatwo wykonać nimi obraz.Pastele suche nazywane również miękkimi są podatne na rozmazywanie.

Pastele suchejakie wybrać
Punkt kulminacyjny posługiwania się pastelami tkwi w ich jednoczesnym ścieraniu oraz wcieraniu w papier czy podobrazie.

Czym utrwalić pastele suche
Delikatność i sypkość pasteli suchych w połączeniu z prostotą pokrywania nimi powierzchni, powoduje, że nadają one wręcz malarski charakter danemu rysunkowi. Ważne jest przenikanie kolorów. Dzięki temu będziemy w stanie wykreować niepowtarzalne obrazy.

Pastele suche używane są najczęściej oddzielnie poprzez nakładanie kolorów jeden obok drugiego lub warstwowo (jeden na drugi). Wisienką na torcie jest jednak rozcieranie barw na strukturze.
Warto wiedzieć, że pastele suche są bardzo sypkie i nie utrzymają się na stałe na papierze, dlatego należy gotową pracę zabezpieczyć odpowiednim lakierem.

Pastele suche profesjonalne

Pastele suche artystyczne muszą wyróżniać się wysoką jakością wykonania oraz nienagannymi opiniami.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo bestsellerowe marki, takie jak:
pastele suche Koh i Noor,
pastele suche Astra,
pastele suche Pentel,
pastele suche Faber Castell.   

Pastele suche pozostawiają delikatną mgiełkę na podłożu, pozwalając swobodnie się rozprowadzać. Ważna jest zatem niepodważalna jakość materiałów użytych do produkcji.
☝️Warte uwagi są przede wszystkim komplety pasteli. My polecamy szczególnie zestawy pastele suche 12 kolorów oraz pastele suche 36 kolorów.

Pastele suche w kredce

Pastele suche w ołówku dają identyczne efekty, jak tradycyjne pastele w postaci sztyftu lub w sztabkach. Różnica polega jednak na tym, że używając pasteli w kredce można z łatwością dopracować więcej szczegółów na swoim rysunku.

➡️W naszej ofercie dostępne są bestsellerowe marki tych pasteli, w tym: pastele suche w kredce Faber Castell oraz pastele suche w kredce Koh-i-Noor.

Pastele suche czy olejne

Czym się różnią pastele suche od olejnych
Te pierwsze, zwane również miękkimi są klasycznym modelem pasteli dostępnym na rynku narzędzi plastycznych.

Pastele suche a olejne - suche najczęściej występują w formie okrągłych lub prostokątnych konstrukcji. Okrągłe odmiany pasteli suchych posiadają miękką oraz bardzo sypką formułę, co powoduje, że nadają się w szczególności do rysowania dużych obiektów, rysunków ogólnych lub kreacji tła. Są one również bardzo łatwe do cieniowania.
Z kolei pastele olejne są dużo bardziej uniwersalne. Idealnie nakłada się je na różnorodne powierzchnie, zaś olej jako pewnego rodzaju spoiwo sprawia, że kredki te są zdecydowanie mniej sypkie niż odmiana sucha pasteli.

Czym rozcierać pastele suche

Warto teraz odpowiedzieć sobie na pytanie – pastele suche jak używać
Najlepiej będzie wetrzeć  je np. w szorstki papier, rozmazując palcami, aby tworzyć delikatne przejścia pomiędzy kolorami.

Osoby mające już pewne doświadczenie w rysowaniu suchymi pastelami są zgodne, że praca z widocznie zaznaczonym tłem pomaga uniknąć zbędnych pomyłek i niezamierzonych zabrudzeń na rysunku.
Jak to mówią – trening czyni mistrza❗️

Co to są pastele suche

Wiele osób zadaje sobie pytanie: pastele suche co to jest
Najczęściej tymi osobami są rodzice, którzy chcą pobudzić kreatywność swoich pociech już w wieku przedszkolnym.

Należy zatem odpowiedzieć sobie na kolejną zagwozdkę – pastele olejne czy suche dla dzieci?
Przypominamy, że pastele suche uzyskuje się poprzez połączenie odpowiedniego pigmentu z naturalnym spoiwem (np. glinką).
Z wyglądu przypominają nam kolorową kredę (są dość kruche i łatwo rozprowadzają się na papierze).
Dzieciom warto zaoferować możliwość wykorzystania w zabawach plastycznych zarówno pasteli suchych, jak i olejnych, aby dostrzec, z którymi będzie im się łatwiej pracowało.

☝️To pozwoli na podjęcie właściwej decyzji podczas zakupu.